Замовити воду

ВОДА В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ

Текст створено за підтримки завідуючої кафедрою дієтології Національного університету фізичного виховання і спорту України Палладіної Оксани Львовни

ВОДА В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ

ФУНКЦІЯ ВОДИ
В ОРГАНІЗМІ

Вода відіграє важливу роль у життєдіяльності організму людини, входить до складу всіх тканин тіла і приймає участь у різноманітних процесах: обміні речовин, терморегуляції, травленні, передачі електронних імпульсів між клітинами, підтриманні гомеостазу, осмотичного тиску та кислотно-основної рівноваги.

Вода в організмі людини є середовищем-розчинником для всіх біохімічних процесів. Без води людина може прожити лише 5–7 діб, в той час як без їжі — більше 20 діб. Втрата організмом 10% води є небезпечною для життя.

ВМІСТ ВОДИ
В ОРГАНІЗМІ

Організм дорослої людини приблизно на 2/3 складається з води. На вміст води в організмі впливає багато чинників, зокрема, вік, стать, фізіологічний стан та інші фактори. Так ембріон людини складається з води на 97%, новонароджений на 77%, а в літньої людини знижується до 49,8%. Вміст води у чоловіків складає близько 61%, а в жінок — 54%, це пов’язано з тим, що у чоловіків більший вміст м’язової тканини. Близько 65% води міститься в середині клітин (внутрішньоклітинна вода), а решта входить до складу біологічних рідин: крові, лімфи, сечі, слини, шлункового соку, тканинної рідини (позаклітинна вода).

ГІДРОБАЛАНС
В ОРГАНІЗМІ

Вміст води в організмі у стані спокою при оптимальних температурах є відносно постійним за рахунок регульованого гідробалансу, що забезпечується злагодженою роботою ендокринної та нервової систем.

Під час фізичних навантажень, внаслідок інтенсивного потовиділення, відбувається зниження обсягу плазми крові та підвищується секреція гормону вазопресину, що дозволяє підтримати відносну сталість вмісту води в організмі. Іншим гормоном, що підтримує гідробаланс є гормон наднирників альдостерон. Цей гормон забезпечує затримку натрію у плазмі крові, який у свою чергу затримує воду. Якщо вміст води в організмі знижується, починається згущення крові та відповідні нервові рецептори надсилають сигнал про це у головний мозок, так виникає почуття спраги.

Гідробаланс регулюється сигналами від осморецепторів гіпоталамусу та судинних барорецепторів. Таким чином, нервова система підтримує гідробаланс в організмі.

Текст створено за підтримки завідуючої кафедрою дієтології Національного університету фізичного виховання і спорту України Палладіної Оксани Львовни