Замовити воду

А ТИ ПІДТРИМУЄШ СВІЙ ГІДРОБАЛАНС?

ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО ЗАЛЕЖИТЬ ВІД СТАНУ ГІДРОБАЛАНСУ ОРГАНІЗМУ.

Гідробаланс — це рівновага між кількістю рідини, яка потрапляє в організм, і рідиною, яка виділяється з нього. Порушення цієї рівноваги призводить до погіршення самопочуття, наслідками чого можуть бути головний біль, безсоння, роздратованість, нудота і втрата свідомості.

Одним з найважливіших індикаторів гідробалансу є сеча. І ось чому: близько 75% рідини, яка потрапляє в організм, виводиться саме з сечею. Ви можете щодня самостійно відстежувати, чи в нормі ваш гідробаланс, завдяки оцінці таких показників сечі, як кількість (об’єм), колір, час та частота сечовипускання.

Кількість сечі, яка виділяється упродовж доби, називається діурезом. Цей показник залежить від віку, статі та ваги людини. Норма добового діурезу для чоловіків становить 800-1800 мл, а для жінок — 600-1600 мл. Такий діапазон норми пояснюється тим, що на кількість сечі впливають ряд факторів: кількість випитої рідини, температура навколишнього середовища, інтенсивність фізичного навантаження, особливості сечовидільної системи, а також харчування, зокрема вміст солі у стравах, які вживає людина.

Заняття спортом чинять свій вплив на діурез. Так, під час тренувань організм втрачає багато води внаслідок інтенсивного потовиділення та прискореного дихання. Якщо не компенсувати підвищені втрати води під час тренувань, кількість рідини, яка виводиться з сечею, зменшується, а її колір темніє. Тому у період занять спортом важливо слідкувати за кількістю і кольором сечі, аби розуміти, чи в нормі гідробаланс.

МЕТОДИ ЩОДЕННОГО ВІЗУАЛЬНОГО ОЦІНЮВАННЯ ГІДРОБАЛАНСУ.

КОЛІР СЕЧІ — ВІДМІННИЙ ІНДИКАТОР ГІДРОБАЛАНСУ ОРГАНІЗМУ.

Її відтінок залежить від рівня гідратації, який вказує, чи достатньо води ви вживаєте. Сеча у нормі — це прозорий розчин від безбарвного до бурштинового кольору, зазвичай — світло-солом’яного.

Порівняйте колір своєї сечі з відтінками на малюнку нижче і дізнаєтесь, чи ваш гідробаланс у нормі.

Темний колір сечі, як на перших двох контейнерах, вказує на те, що ваш гідробаланс порушено. Тому потрібно збільшити кількість води, яку ви вживаєте упродовж дня, поки колір сечі не посвітліє.

Світлий колір сечі, як на трьох останніх контейнерах, означає, що ваш гідробаланс у нормі!

У разі різкої зміни кольору сечі, збільшення чи зменшення діурезу або будь-яких інших порушень, потрібно здати аналіз сечі та звернутися до лікаря. За добу до здачі аналізу потрібно відмовитись від тренування, оскільки фізичне навантаження може вплинути на його показники.

Якщо ваш добовий діурез складає 75% випитої води, сеча має світло-солом’яний відтінок, денний діурез втричі перевищує нічний, ви не відчуваєте постійну спрагу або сухість у роті — ваш гідробаланс у нормі. Ви можете продовжувати тренування! Але ж пам’ятайте — під час і після тренування спортсмен п’є стільки води, щоб колір сечі та частота сечовипускання були такими ж, як у день без тренування.

ТАКОЖ ВИ МОЖЕТЕ ОЦІНЮВАТИ ГІДРОБАЛАНС СВОГО ОРГАНІЗМУ ЗА МЕТОДОМ ЗВАЖУВАННЯ.

Метод зважування полягає у тому, що спортсмен заміряє вагу до і після тренування, а потім, після закінчення тренування, упродовж двох годин п’є таку кількість води, яка дорівнює втраченій вазі плюс 400 мл (це об’єм рідини, яка зберігається у сечовому міхурі).

ОТЖЕ, ТРИ ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПІДРИМАННЯ ГІДРОБАЛАНСУ.

Для того, щоб підтримувати гідробаланс у період занять спортом, важливо пити достатню кількість води до, під час та після тренування.

Вирахувати свої потреби у воді на кожному з етапів можна за допомогою простих формул.

ПІДГОТОВКА ДО ТРЕНУВАННЯ

Аби зберегти своє тіло від зневоднення, почніть тренування з правильним гідробалансом. Для цього за дві години до тренування випийте таку кількість води, яка пропорційна масі вашого тіла: 8 мл води на 1 кг ваги. Формула для розрахунку потреби у воді до тренування така:

МАСА ТІЛА × 8 МЛ = ВАША НОРМА ВОДИ

ПІД ЧАС ТРЕНУВАННЯ

Підтримуйте гідробаланс безпосередньо під час заняття спортом. Для цього кожні

КОЖНІ 15 ХВИЛИН ТРЕНУВАННЯ ПИЙТЕ ПО 50 МЛ ВОДИ

ВІДНОВЛЕННЯ ГІДРОБАЛАНСУ ПІСЛЯ ТРЕНУВАННЯ

А після заняття спортом — відновіть гідробаланс. Потребу у воді після тренування можна вирахувати за такою формулою:

(ВАГА ДО ТРЕНУВАННЯ – ВАГА ПІСЛЯ ТРЕНУВАННЯ) × 800 МЛ = ВАША ПОТРЕБА У ВОДІ

Обирайте тільки природну воду. Наприклад, таку як «Моршинська». Її ідеально збалансований склад на 100% засвоюється організмом і насичує його необхідною кількістю вологи.

*Звертаємо увагу, що показники і рекомендації, які викладено в даній статті, стосуються організму середньостатистичної здорової людини без патологічних відхилень чи хвороб, які можуть мати вплив на стан гідробалансу організму. Жодна інформація, яка наведена у статті, не може бути підставою для прийняття чи неприйняття будь-яких медичних рішень. У разі виникнення будь-яких порушень в роботі організму необхідно негайно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою.

Текст створено за підтримки завідуючої кафедрою дієтології Національного університету фізичного виховання і спорту України Палладіної Оксани Львовни